Grillska Gymnasiet i Västerås är bäst i Sverige

2023-05-24
Grillska Gymnasiet i Västerås är bästa UF-skolan i Sverige. Skolan utsågs i hård konkurrens till Årets UF-skola när riksfinalen i Ung Företagsamhet avgjordes på Stockholmsmässan onsdagen den 24 maj. Det ligger ett hårt arbete bakom utmärkelsen både bland UF-lärarna och hos eleverna.

—Det är fantastiskt att ha en sådan glöd för entreprenörskap på vår skola. Entreprenörskap och UF är en gemensam angelägenhet för hela skolan. Vi arbetar tillsammans för att skapa goda förutsättningar för ett UF-arbete som stärker kursernas ämnesinnehåll och samtidigt bygger elevernas självförtroende och förmåga att lösa problem samt ta ansvar, säger Ewa Ekström, rektor Grillska Gymnasiet, Västerås.

—Det är ett fantastiskt arbete som både skolledare och lärare på Grillska Gymnasiet i Västerås lagt ner under läsåret för att ge eleverna de bästa förutsättningarna för att utveckla sitt entreprenörskap. Skolan är väl värd att uppmärksammas och priset är mycket välförtjänt, säger Tomas Abrahamsson, vd, Stadsmissionens Skolstiftelse.

—Genom vår medvetna satsning på UF väljer många elever vår skola för att få prova på företagande. Skolan har ökat andelen UF-företagare till 100 procent av skolans elever i åk. 2, vilket är ett resultat vi är väldigt stolta över. Vi arbetar också aktivt med att skapa goda relationer med det lokala näringslivet, vilket också ökar intresset för företagande bland våra elever, säger Ewa Ekström.

För priset för bästa UF-skola bedömer juryn

  • Skolans strategi för entreprenörskap och UF-företagande.
  • Hur ämnesintegrerat lärarlagen arbetar tillsammans med UF-företagande.
  • Lärarlagens förmåga att inspirera elever att driva UF-företag.
  • Hur skolan har utvecklats med Ung Företagsamhet.
  • Skolans samarbete med rådgivare och näringsliv och resultatet av det.

Fakta UF i Sverige

  • Antal elever som driver UF-företag: 37 054
  • Antal UF-företag: 11 800
  • Antal UF-lärare: 1 783
  • Antal skolor där UF-företagande erbjuds: 628 

För mer info: https://ungforetagsamhet.se/vinnare-sm-2023